piątek, 14 czerwca 2013

Sottile - krak dwuskładnikowy

Medium do spękań Cracle Sottile firmy Stamperia służy do uzyskania delikatnych, porcelanowych, cienkich spękań. Jest to preparat dwuskładnikowy, można go kupić
w zestawie jak na obrazku, jak również osobno. Czasem zostaje nam jeden ze składników, dokupienie drugiego osobno przy TAKIEJ cenie jest na pewno korzystne. Ja kupuję od razu zestaw o pjemności 250 ml, wiem, że i tak go wykorzystam. Niewątpliwie jest to najdroższy krak na rynku, ale według mnie też najlepszy.

   Można nim uzyskać małe oczka, jak i bardzo duże. Wszytko zależy od grubości warstw, które położymy, no, i od samego kraka, który potrafi zadziałać w nieoczekiwanym kierunku. Step 1 jest gęsty, lepki, trudno się rozprowadza, nie spływa z pionowych przedmiotów. By uzyskać bardziej płynną wersję można podgrzać kraka w kąpieli wodnej, ja jeszcze tego nie próbowałam. Po pierwszej warstwie, gdy znikną białe mazy, nakładam drugą warstwę. Lubuję się w dużych oczkach, więc nakładam dwie grube, lub trzy-cztery cienkie warstwy stepu 1. Staram się rozprowadzić je gładko, równomiernie. Po wyschnięciu, czyli gdy lakier stanie się przeźroczysty, nakładam grubą warstwę stepu 2, tak grubą, ile się da. Oczywiście tylko wtedy gdy mam duży przedmiot i zależy mi na dużych oczkach. Letnią porą spękania pojawiają się dość szybko i są zazwyczaj duże. Cienkie, płytkie linie wypełniam porporiną, pastami, zmywam lub nie, zabezpieczam niewodnym lakierem. Zmywać należy delikatnie, by nie usunąć wypełnienia.

Przykładowe prace:   Podobne delikatne spękania, chociaż może nie tak duże, daje Pentart do spękań delikatnych (uwaga, są dwa rodzaje dwuskładnikowego Pentarta - ten porcelanowy ma w nazwie delikatne!), myślę, że jest to doskonały tańszy zamiennik dla Sottila. O ile pamiętam, jego stepy były o wiele rzadsze, różnice w użytkowaniu więc są, ale ma to znaczenie tylko przy przedmiotach pionowych.
Dalą uzyskamy równie duże oczka, stepy są podobne do Sottila, ale wydaje mi się, że Sottile jest bardziej elegancki :) Innych preparatów nie próbowałam. A, Herritage jeszcze miałam, do duszy według mnie, maluśkie oczka pomimo bazy do dużych spękań :)


10 komentarzy:

 1. nie umiem robić spękań :( kupiłam krak dwuskładnikowy classic z firmy craft line... porażka :( wyszły mi szerokie bruzdy zamiast delikatnych spękań...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj innych firm :) Craft Line... kusi tylko ceną.

   Usuń
  2. no właśnie... teraz już wiem... ale ponieważ nie używam dużo kraków, nie chciałam kupować od razu stamperii... powala mnie jej cena...

   Usuń
 2. ZABEZPIECZASZ NIEWODNYM LAKIEREM czyli jakim, ja mam problem żeby dopasowac odpowiedni, czy mozna użyc fiksatywy na tego typu spękania i potem lakier , tylko jaki proponujesz...lubię pół matowe satynowe...w ostatecznosci z połyskiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie akrylowym, czyli poli, a że ich jest wiele, poli-taki, poli-sraki, to chyba bezpieczniej pisać "niewodny", czyli takim, po którym pędzle trzeba myć w rozpuszczalniku.
   Dziewczyny czasem zabezpieczają kraka lakierem do włosów, czy fiksatywą - ale Gagawi z blogu Kobiece Pasje ostrzega, że prace z krakiem zabezpieczone fiksatywą, po jakimś czasie nie wyglądają dobrze, więc tutaj bym uważała.
   Ja polecam lakier w sprayu Stamperii Fissante di Opativo. Gdzieś tu o nim piszę. Po nim (2 warstwy)możesz położyć dowolny lakier akrylowy, by pięknie pracę wykończyć :)

   Usuń
  2. Fissante Protetivo - zobacz lakier w sprayu Stamperia :)

   Usuń
 3. Dziękuję! Niektórzy na tego typu spękania kładą lakier jachtowy ale on występuje jedynie w postaci połyskliwej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lakier jachtowy może być, ale ma swoje minusy - zażółca, im więcej warstw tym gorzej, po jakimś czasie nasza praca może być ciemniejsza. Jachtowy to bardzo mocny lakier, więc nie wiem, czy istnieje potrzeba zabezpieczania nim każdej pracy, tani niestety nie jest. Ostatnio szukałam jachtowego matowego do mebli ogrodowych i chyba gdzieś w necie znalazłam taki, ale rzeczywiście zazwyczaj występują w połysku. A co do innych lakierów poli, trzeba się zastanowić, czy warstwa poli ma być ostatnią, (lub dwie ostatnie), bo jeśli planujemy lakierowanie później jeszcze akrylem, dla wyrównania powierzchni, to trzeba pamiętać, że nie każdy akryl dobrze się kładzie na lakier poli. W przypadku Stamperii nie zauważyłam żadnych skutków ubocznych :) Ubolewam tylko nad ceną :)

   Usuń
 4. a który lakier wg Ciebie jest najlepszy do zastosowania na przedmiotach użytkowanych z wodą ...np taca....własnie zastanawiałam sie nad jachtowym choć ciągle boję sie tych zażółceń

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o wodę, to każdy jest odpowiedni, jeśli myjemy coś wilgotną ściereczką, a nie w zmywarce, czyli nie narażamy przedmiot na długotrwały kontakt z wodą :)
   W przypadku tacy problemem jest gorąco, ale na ten temat to musisz sobie poczytać w necie... Co osoba to inny patent :)
   Ja polecam kubeczki na stópce i kawę z dużą ilością mleka ;)

   Usuń