czwartek, 25 lipca 2013

Klej tymczasowy do szablonów


Dzisiaj przedstawiam recenzję kleju tymczasowego do szablonów - Colla Spray Stamperia. Autorką recenzji jest PestQa (http://projektpestqa.blogspot.com/), bardzo jej dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami. 

KLEJ DO REPOZYCJONOWANIA

Można go znaleźć w sieci pod nazwą klej tymczasowy, pomocniczy, montażowy lub po prostu klej do szablonów. Ceny w Polsce są dość wysokie - np. za 200ml firmy Stamperia ok. 30zł, ale są i droższe.
Służy przede wszystkim do czasowego przyklejenia np. szablonu z delikatnym szczegółowym wzorem do najprzeróżniejszych powierzchni (drewna, szkła, materiału), aby naniesiona farba czy pasta nie wyciekły pod szablon lub np. do przyklejenia zwykłej kartki papieru do materiału, aby go usztywnić podczas malowania czy drukowania.

Powierzchnię szablonu (TYŁ !) należy spryskać klejem z odległości ok. 20cm NIEZBYT OBFICIE, ponieważ BĘDZIE zostawiał ślady na przedmiotach. Następnie KONIECZNIE należy odczekać parę minut. Dopiero wtedy można spokojnie przyłożyć szablon do dekorowanej powierzchni i przed nałożeniem farby zawsze można poprawić położenie.

Spray nanosić w miejscu, gdzie nie zabrudzimy niepotrzebnie nic innego (mgiełka bardzo rozpryskuje się wkoło). Klej trudno się zmywa i pozostają czepiające się palców 
i ściereczki zrolowane miękkie gumki, które trzeba usuwać – po prostu nie rozpuszcza się. Ja używam do tego terpentyny, ale zwykły zmywacz do paznokci bezacetonowy też daje radę i przypuszczam, że nitro jest również skuteczne.

Z drugiej strony zaletą jest, że klej nie zmywa się pod wodą, w związku z tym szablon można delikatnie opłukać z farby lub z masy strukturalnej i użyć powtórnie bez konieczności ponownego nanoszenia kleju.
Taki spryskany szablon, ułożony na folii, można przechowywać przez dłuższy czas, aż nie zechcemy np. odwrócić motywu na lewą stronę

Świetny poradnik dotyczący malowania za pomocą szablonów można znaleźć tutaj:

Sama takiego kleju nie posiadam, chociaż wspominam go przy każdym bardziej ażurowym szablonie. Jego "bezśladowość" wydawała mi się podejrzana. Zastanawiam się, czy trzeba ewentualne ślady po kleju zmywać (w dosyć uciążliwy jak dla mnie sposób), czy też można zalakierować całość razem ze śladami po kleju, po wyschnięciu tegoż. Spotkałam sie z tym, że tak też dziewczyny robią i po lakierze śladów tych nie widać.
No to może kiedyś się w taki produkt zaopatrzę i przy okazji nie będę wyrzucać folii 
z opakowań szablonów ;)

W necie znalazłam kilka podobnych produktów, czasem tańszych, ale generalnie śmiesznie tani produkt to nie jest. Za to chyba wydajny, więc może się opłacać.

- Klej montażowy- repozycjonujący do szablonów i projektów w sprayu firmy Renesans
- Klej do szablonów firmy Rayher - już od 25 zł, szybkoschnący, trzyma jakieś 20 min, zmywanie benzyną ekstrakcyjną
- inne kleje, nawet nie hobbystyczne, ale dla krawcowych :)

2 komentarze:

  1. Po zmianie systemu sklepu Serwetnik.pl klej montażowy dostępny jest pod adresem
    https://serwetnik.pl/pl/p/Klej-montazowy-w-aerozolu-Renesans-200ml/3747

    OdpowiedzUsuń
  2. Może teraz uda się wstawić aktywny link do tego kleju:
    Klej montażowy

    OdpowiedzUsuń