czwartek, 11 kwietnia 2013

Lakier Syntilor - Wygląd Woskowanego Drewna Aquaréthane

Lakier Wygląd Woskowanego Drewna Aquaréthane® kupiłam ze względu na nazwę :) Bardzo lubię woskowane powierzchnie. Wosk nadaje drewnu przyjemny blask i fajną
w dotyku powierzchnię.
   Według producenta jest to lakier na bazie żywic poliuretanowych w fazie wodnej, czyli jak rozumiem, poliuretanowo-wodny, mający cechy lakieru poli i wodnego, pędzle można myć w wodzie z mydłem, bogaty w woski, charakteryzuje się wyjątkową odpornością 
i nadaje drewnu ciepły, szlachetny i aksamitny charakter. Dzięki swojej wytrzymałości, elastyczności i uzyskiwanemu pięknemu efektowi, nadaje się do zabezpieczania 
i dekoracji mebli, jak również drewnianych powierzchni wewnętrznych. Bez zapachu, łatwo i przyjemnie się go nakłada.

   Brzmi to pięknie :)
   Po otworzeniu puszki widzimy lakier o mleczno-białej barwie i żelowej konsystencji, podobnej do lakieru Flugger. Chociaż wydaje mi się trochę rzadszy.   Nakłada się go dobrze, oczywiście na pionowych powierzchniach nie należy nakładać zbyt grubej warstwy, gdyż mogą powstać zacieki. Łatwo się szlifuje. Zaletą tego lakieru jest szybkie schnięcie, jak podaje producent po około 30 min. jest suchy na dotyk, następne lakierowanie powinno nastąpić po 2 h. Czyli w sumie wszystko w porządku.
   Zaskoczył mnie tylko stopień połysku - jak dla miłośnika matu jest on dosyć błyszczący. Bardziej niż powierzchnie, które traktujemy woskiem. I chociaż jest przyjemny w dotyku, powierzchnie woskowane są fajniejsze. Trochę jestem więc zawiedziona pod tym względem.
    Myślę, że mógłby to być odpowiedni lakier dla tych, którzy szukają połysku większego niż mat, półmat, ale mniejszego niż połysk satynowy, który często zbliża się do wysokiego połysku.
   Po kilku pracach nim wykonanych muszę stwierdzić, że nawet mi się ten lakier podoba, przydaje się jeśli potrzebuję błysku trochę bardziej wyrazistszego niż lakiery matowe dają :)
   Lakier ten mam od niedawna, więc trudno mi stwierdzić, czy zażółca, mam nadzieję,
że jego mleczno-biała barwa daje gwarancję, że nie. 

   Kupiłam go w LM, choć we wszystkich go nie ma, w OBI w ogóle nie widziałam lakierów tej firmy. Właściwie producentem tych lakierów jest francuska firma Blanchon, a Syntilor to nazwa marki. Poprzez internet można go kupić w LM i na stronie ecosklad.pl. Cena za 0,2l to 26-27 zł, za litr wychodzi 104 zł, a więc do najtańszych nie należy.

Przykładowe prace:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz