środa, 10 kwietnia 2013

Fiksatywa

 Fiksatywa jest często przeze mnie używanym środkiem. W tradycyjnej technice decoupage można się doskonale bez niej obejść, ale jeśli chcemy do naszej pracy wykorzystać inne środki może okazać się bardzo przydatna.


 Z wikipedii: Fiksatywa to utrwalacz stosowany do zabezpieczania prac malarskich i rysunkowych narażonych na obsypywanie i rozmazywanie warstwy malarskiej ze względu na zastosowaną technikę – jak pastel czy węgiel. Fiksatywa ma postać cieczy, składającej się zwykle z żywicy naturalnej lub syntetycznej rozpuszczonej w szybkoschnącym rozpuszczalniku organicznym jak alkohol etylowy lub eter dietylowy. Stosowana jest tu najczęściej kalafonia rozpuszczona w denaturacie. Jako fiksatywy używa się także dokładnie odtłuszczonego mleka. Fiksatywę napyla się na obraz przy użyciu rozpylaczy lub gotowych puszek z aerozolem pod ciśnieniem. Po napyleniu rozpuszczalnik paruje, a żywica (lub w przypadku mleka — kazeina) wiąże luźne cząstki warstwy malarskiej. Użycie fiksatywy powoduje mniejszą lub większą utratę charakterystycznych cech techniki malarskiej obrazu, np. faktury pastelu; wpływa też zwykle na koloryt obrazu, a jej nadmiar lub niska jakość mogą zniekształcić kompozycję barwną.

   W moich pracach żadnych szkód spowodowanych przez zastosowanie fiksatywy nie zauważyłam :)

   Używam fiksatywę do zabezpieczania wydruków (szczególnie przy atramentowych wydaje się byc niezbędną, ale czy spełni swoją rolę, zależy także od tuszu drukarki), stempli, cieniowań akwarelowych. Po dwukrotnym psikaniu i suszeniu suszarką (aby przyśpieszyć proces, choć sama z siebie dość szybko wysycha) nie zauważyłam efektu rozmazania. Nie twierdzę, że utrwala ona wszystko, ale w przypadku tych środków, które stosuję, dobrze się spisuje.  Czytałam, że można ją stosować także do zabezpieczania spękań dwuskładnikowych, zamiast lakierów poli, ale tego jeszcze nie próbowałam
 i bezpieczniejszym wydaje mi się lakier w sprayu.
   Ciekawe spostrzeżenie przeczytałam na blogu Gagawi (http://gagawikobiecepasje.blogspot.com/), która zauważyła, że po dwóch latach prace z krakiem zabezpieczonym fiksatywą nadają się do remontu, step 2 i tak zareagował z lakierami wodnymi pomimo oddzielającej go warstwy fiksatywy, co potwierdza moje obawy co do używania fiksatywy, czy lakieru do włosów w tym celu.

   Używam fiksatywy kupionej w empiku, czy LM, już nie pamiętam dokładnie, firmy KOH-I_NOOR - taka zwykła sobie fiksatywa.

17 komentarzy:

 1. Nie rozmazują Ci się prace ponieważ umiesz ją delikatnie nakładać. Ja przy jakimś moim rysunku za mocno popsikałam i tusz się nieco rozmazał :( no po prostu amatorszczyzna. Dlatego już wiem, że trzeba delikatnie kilka razy a nie naraz dużo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szukam fiksatywy,ale nie ma jej w żadnym internetowym sklepie z przedmiotami do decoupage :(.
  Fajny blog, na pewno będę tu często :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w plastycznych poszukaj ;) Niekiedy mają też produkty do decu, taki Tuluz, Szał dla plastyków np.

   Usuń
  2. ...albo w markecie typu LM - ostatnio właśnie tam kupiłam i to dużo taniej niż w sklepie specjalistycznym :)

   Usuń
 3. Dziękuję Dyziu za ten wpis i fiksatywie. Wreszcie się dowiedziałam co i jak :) a teraz pędzę na zakupy :).
  Fajny pomysł na decopinie. Wczoraj wracając ze zlotu przeczytałam wszystkie Twoje wpisy - super pomysł miałaś! Dowiedziałam się nowych informacji o preparatach, zawsze mogę tu zajrzeć :) Chciałabym poznać jeszcze Twoją opinię na temat kraków jedno i dwuskładnikowych. Będę tu wpadać i czekać- na pewno się nie zawiodę :)
  pozdrawiam serdecznie! Kruszyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Zaczęłam hurtem, ale teraz to już muszę detalicznie, bo dużo czasu mi to zajmuje, a ile to ja się muszę naczytać ;) O krakach właśnie myślałam, a po zlocie o patynach też napiszę, ta twoja mi się spodobała i chciałabym coś więcej z nią zrobić :)

   Usuń
  2. A ja kupiłam dziś fiksatywę renesansu. Do akryli, temper, węgla ołówka i pasteli. Mam nadzieję, że się nada. Wypróbuję ją i jeśli chcesz napiszę co myślę :)

   Usuń
 4. Witam, a czy zamiennie można użyć fiksatywy w postaci płynnej ( z buteleczki)?
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałam dotąd z nią do czynienia, ale ona w technikach plastycznych też służy do rozpylania, więc myślę, że powinna być ok. Jeśli się ma atomizer. A jeśli nie, trzeba się zastanowić, czy nakładana innym sposobem nie rozmaże nam pracy :)

   Usuń
  2. dziękuję serdecznie za odpowiedź, i pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 5. Czy ta fiksatywa bardzo śmierdzi? :D
  I jest toksyczna?
  Danka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety śmierdzi. Chyba nie dla ciebie, ale przeczytaj sobie jeszcze składniki. Odtłuszczone mleko może pastele zafiksują, ale czy tusze? To nie wiem. A lakier do włosów możesz używać?

   Usuń
 6. Bardzo lubię rysować pastelami suchymi. Zazwyczaj utrwalałam je lakierem do włosów i było ok. Jakiś czas temu kupiłam fiksatywę Renesans...tragedia pociemniło i żadnych poprawek nie przyjmuje... po lakierze jk odrobinę ściemniło to można było zrobić delikatn poprawkę a ty nic... A jeśli chodzi o decoupage to dopiero się rozkręcam i dziękuję za cenne rady ;)
  Pozdrawiam
  Coco

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, fiksatywa tworzy taką dość śliską powierzchnię, pracując z tuszami i kredkami akwarelowymi wolę je stosować na klejo-lakier Modge Podge, fiksatywa tylko do wykończenia. Przyciemnienia drastycznego nie zauważyłam, ale moja fiksatywa nie jest matowa i ma się wrażenie pogłębienia koloru, taka jak po lakierach. Żaden środek nie jest obojętny, prawda?

   Usuń
 7. Czy można używać fiksatywy w ciąży ? a jeżeli nie to czy jak wyjdę na dwór przy 2 stopniach Celcjusza będzie się dobrze nakładać ?

  OdpowiedzUsuń