niedziela, 21 kwietnia 2013

Lakier Bona Extramat


Lakier Bona Extramatowy to wodny lakier do mebli i podłóg, który można kupić w sklepach budowlanych, dostępne są tylko większe pojemności, cena też wydaje się większa.
   Lakiery Bona z wysokim połyskiem cieszą się wysoką renomą wśród tych dekupażystek, które wysoki połysk stosują - prace przez nie wykonane są przepięknie wylakierowane :) Lakiery Bona cieszą się też renomą wśród parkieciarzy i raczej do nich te produkty są dedykowane.
   Ja pokusiłam się o efekt matowy, a nawet extramatowy, a co!


Twórcy tego lakieru postawili na antypoślizgowość - i to im się chyba udało - bo przedmioty pomalowane 1-2 warstwami wydają się trochę szorstkie. Tak, potwierdzam,  jest to mat,
o znikomym połysku, który ma nadawać charakter surowego drewna.
   Doskonale się rozprowadza - jest rzadki, dlatego nadaje się do ostatnich warstw wygładzających powierzchnię. Na pionowych powierzchniach na pewno będzie spływał, więc im cieńsze warstwy, tym lepiej. Wysycha szybko, po 3 godzinach można nakładać następną warstwę.
   Niestety, nie jest to lakier mleczno-biały w zarodku. Na początku w pojemniku jest beżowy, a po jakimś czasie pomarańczowo-brązowy. Myślę więc, że ten wodny lakier będzie zażółcał, czy zmieniał barwę przedmiotów. Więc nadaje się tylko do ciemniejszych motywów.
  Mat wspaniały, połysku prawie zero, doskonale się rozprowadza, właściwie jako końcowa warstwa nie wymaga szlifowania. Jako nie końcową nie polecam, bo jest tak rzadki,
że trzeba by dużo czasu spędzić na lakierowaniu.
  Co mnie zaniepokoiło - moja książka polakierowana tym lakierem, przez jakiś czas była wystawiona na miejscowe działanie słońca albo wody (możliwe działanie córki nie do końca wyjaśnione).  Ten fragment stał się białawy, rozmiękczony. Po odłożeniu w cień wszystko wróciło do normy, poza jednym fragmentem, który mój mąż dźgnął paznokciem i się obkruszył. Hm... czyżby informacje o niezwykłej trwałości i odporności tego lakieru były przesadzone? Ja rozumiem - podłogi po kilku dniach się utwardzają, ale to też się zdarzyło po kilku dniach, więc może to dobry lakier parkietowy, ale nie do decu?
   Raczej nie polecam :)

Przykładowe prace:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz